Синиот зајак

Издавач: Темплум | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 106 | Димензии: 19 цм | Корица: мека

Книгата „Синиот зајак“ содржи 65 песни. Преводот е на Пандалф Вулкански, а илустрациите на Александар Иванов. Фрагмент од книгата: „Страшниот лав“ Си бил еднаш еден лав... Каков лав? Страшен лав, накострешен, сеел страв! Страшно, страшно! Да ти одел на три нозе, да ти гледал на три очи, да ти слушал на три уши... Страшно, страшно! Не прашувајте ‒ што јадел. Тој ти јадел сè што најдел ‒ трамвај цел и од облак дел! Страшно, страшно! Погледот зло му сјаел, за милост тој не знаел! Страшно страшно! Додека Бране него со гумата не го избришал! Страшно, страшно! „Штрк“ Во природата гола можат да се видат ама секој има само една нога. Моравме да се докажеме и мораше сè да се исповрзе за конечно да ви прикажеме: ШТРК на две нозе!

Цена: 500 ден

3 на залиха

Спореди
Продавач Темплум

Report an abuse for product Синиот зајак

Категории: ,
ИСБН: 978-608-4871-24-8

Questions and Answers

You are not logged in