Сказна за рибарот и рипката

Издавач: Арс ЛАМИНА | Јазик: Македонски | Година: 2018
Оригинален наслов: Сказка о рыбаке и рыбке | Бр. на страни: 40 | Димензии: / | Корица: мека

Александар Сергеевич Пушкин се смета за најголемиот руски поет. Покрај тоа, тој е основач на рускиот литературен јазик и на модерната руска литература. Во сказната „Рибарот и рипката“ со потсмев се осврнува кон алчноста на луѓето и нивните незаситни желби. "Еднаш в море ја фрли мрежата, но со тиња ја извлече цела; тој по втор пат мрежата ја фрли и извлече морска трева доста, а кога по трет пат ја фрли фати риба, но не риба проста — златна рипка; и го моли ене, како човек му прозбори вака: „Во морето ти пушти ме мене, откуп барај што ти душа сака!“

Цена: 150 ден

20 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Сказна за рибарот и рипката

Категории: , ,
ИСБН: 978-608-259-144-5

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Сказна за рибарот и рипката”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in