Скок со стап

Издавач: Матица Mакедонска | Јазик: Македонски | Година: 2022
Оригинален наслов: Скок со стап | Бр. на страни: 149 | Димензии: 21 | Корица: /

За книгата раскази ” Скок со стап ” во 1994 г., Драги Михајловски беше добитник на Рациновото признание за најдобра прозна книга помеѓу две изданија на прозниот фестивал во Велес. Највпечатлив меѓу шесте раскази е расказот ” Скок со стап ” составен од три дела и претставува една извртена хагиографија на главниот јунак Христо Каруца кој е пародија на Исус и неговите наводни чуда. На мошне чуден начин раскажан е неговиот живот небаре е зграда од триесет и три катови преку која под точен агол и под одредени околности треба да скокне.

Цена: 350 ден

2 на залиха

Спореди
Продавач Матица

Report an abuse for product Скок со стап

Категории: , ,
ИСБН: 978-608-10-0944-6

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Скок со стап”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in