Снеговите на Килиманџаро и други приказни

Издавач: Арс ЛИБРИС | Јазик: Македонски | Година: 2021
Оригинален наслов: The Snows of Kilimanjaro and Other Stories | Бр. на страни: 176 | Димензии: 20 см | Корица: /

„И токму во тој момент сфати дека ќе умре. Одеднаш го преплави мислата; не како наплив на вода или ветар, туку на ненадејна смрдлива празнина, а необично беше што хиената се прикрадуваше нечујно по работ.“

Во збирката „Снеговите на Килиманџаро и други приказни“ можете да ги прочитате едни од најпознатите и највлијателните раскази на Ернест Хемингвеј. Од „Убијците“, првиот зрел расказ на Хемингвеј, преку автобиографскиот „Татковци и синови“, минималистичкиот „Чисто, добро осветлено местo“, па сè до мајсторските долги раскази „Снеговите на Килиманџаро“ и „Краткиот среќен живот на Френсис Мекомбер“, авторот нè води низ Европа, Африка и Америка низ неговиот уникатен свет, полн со насилство, љубов и чест. Прекрасни во својата едноставност, оригиналност и писателско мајсторство, расказите во оваа збирка го претставуваат еден од најдобрите светски раскажувачи во неговото најдобро издание.

Цена: 300 ден

19 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Снеговите на Килиманџаро и други приказни

Категории: ,
ИСБН: 978-608-267-234-2

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Снеговите на Килиманџаро и други приказни”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in