(Со)шиени раскази

Издавач: ИЛИ-ИЛИ | Јазик: Македонски | Година: 2017
Оригинален наслов: (Со)шиени раскази | Бр. на страни: 173 | Димензии: 20 | Корица: /

14 години по (С)плетени раскази

„И во '(Со)шиени раскази', како и во сите претходни дела на Оливера Ќорвезироска, се чувствува посебниот однос што таа го има кон/со јазикот. При гласното исчитување на расказите од циклусите „Оверлок“ и „Цик-цак бод“, читателите ќе забележат дека, дали заради начинот на кој се врзани еден со друг, или заради целата приказна што ја носат, или и заради едното и другото, зборовите имаат едно специфично синестезичко својство. Тие понекогаш блеснуваат со светлоста на пастелните тонови, понекогаш се матни, густо нанесени бои, другпат се драматично јарки, а секогаш како со игла го допираат срцето. И секогаш се борат за смислата на постоењето, а против бесмислата и недоразбирањето.“ Гоце Смилевски

Цена: 350 ден

20 на залиха

Спореди
Продавач Или-Или

Report an abuse for product (Со)шиени раскази

Категорија:
ИСБН: 978-608-4770-63-3

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “(Со)шиени раскази”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in