Спирални реченици

Издавач: Бегемот | Јазик: Македонски | Година: 2018
Оригинален наслов: Točité věty | Бр. на страни: 419 | Димензии: 200x130 | Корица: тврда

„Спирални реченици“ е носител на чешката награда Роман на годината во 2016 г. Авторката ја обива за него престижната чешка книжевна награда „Магнезија литера“. Во него се тесно сврзани животната судбина на преведувачката и поетеса Бохумила Грегерова и сликарката Адриена Шимотова, на кои им е посветен романот. Авторката си ги доловува своите блиски, вклучително и починатите, во случки исполнети со сочувство, нежност и разбирање. Со нив се измешани судбините на помалку познатите, како и на фиктивните ликови, а од сето тоа се манифестираат метафизичките стравови на денешниот човек, кои се прелеваат од едно во друго дело на авторката.

Цена: 400 ден

19 на залиха

Спореди
Продавач Бегемот

Report an abuse for product Спирални реченици

Категорија:
ИСБН: 978-608-4718-93-2

Questions and Answers

You are not logged in