Stasis

Издавач: Артконект | Јазик: Македонски | Година: 2021
Оригинален наслов: Stasis / Giorgio Agamben | Бр. на страни: 120 | Димензии: 15×23 cm | Корица: мека

Потпирајќи се на античкиот концепт stasis и на средновековната политичка филозофија, Џорџо Агамбен во оваа книга се обидува да даде одговор на прашањето зошто денес граѓанската војна треба да се смета за политичка парадигма. Истражувајќи го овој проблем, Агамбен во три кратки и извонредни поглавја дава одговор за потеклото на граѓанската војна како феномен, но и за нејзините преобразби низ текот на целокупната историја на човештвото.

Избирајќи мошне необичен и оригинален пристап, анализа на книга преку илустрациите на нејзината корица, Агамбен во Stasis нуди брилијантно толкување на Левијатан од Томас Хобс, кое го надоврзува на античкото поимање на граѓанската војна и го поврзува со денешниот современ контекст. Во ова проширено издание на Stasis првпат подетално се изложува и концептот на играта како политичка парадигма – спротивна на војната, но со еднаков капацитет да ја (ре)дефинира политиката.

Цена: 290 ден

7 на залиха

Спореди

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Stasis”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in