Сто љубовни сонети

Издавач: Арс ЛАМИНА | Јазик: Македонски | Година: 2022
Оригинален наслов: Cien sonetos de amor | Бр. на страни: 120 | Димензии: 21 | Корица: тврда

„...со многу понизност ги создадов овие сонети од дрво и им го дадов оној звук на непроѕирна и чиста супстанција“, пишува Неруда. Голотијата што ја избира авторот намерно ги одбегнува звучните и конструктивните рамки на класичниот сонет. Преку ова своеволно скршнување, зборот пулсира и се ослободува од сликите.

Во „Сто љубовни сонети“, Неруда пее за Матилда Урутија. Овие стихови се дефиниција за љубовта што ја негувал кон својата жена. Но, љубовта на која овие сонети ù оддаваат чест не е само саканото тело на поетот туку и пристапен пат што ù овозможува на индивидуалната свест да се препознае во битието на светот.

Цена: 300 ден

20 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Сто љубовни сонети

Категории: ,
ИСБН: 978-608-267-480-3

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Сто љубовни сонети”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in