Стресот и ние

Издавач: КУЛТУРА | Јазик: Македонски | Година: 2014
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 295 | Димензии: 14x20.5 | Корица: /

Поимот стрес секогаш и кај секого од нас евоцира емоции или сензации, поврзани со некоја непријатна состојба или случување предизвикувајќи во нас деквилибрум, дисхармонија во нашите емоционални состојби и желбени процеси. Перцепцијата кон околината и луѓето е променета внатре во нас, нашето здравје, нашето bien etre страда; нашата продуктивност и работоспособност е редуцирана, ја немаме потребната животно мотивациска енергија, животна радост, топлината, милоста и љубовта, чувствуваме неудобност и мачнина, којашто многупати и не можевме да си ја објасниме и да ја протолкуваме. Чувствуваме физичка, психолошка и социјална дисфункција. Некои личности реагираат смирено, други реагираат бурно, експлозивно. Секој, на свој начин, се справува со непријатната, потоа неудобна, па и болна состојба, од која не се излегува или неможеме да се справиме со неа преку нашите лимитирани сетилни искуства. Оттаму честопати се соочуваме со чувството дека правиме се што знаеме, но нема резултати. Не забележувајќи сосема несвесно, почнуваме да се залажуваме себе си, што дополнително ја загрозува состојбата, дренирајќи ја животната енергија, потребна за правилно соочување и решавање на која било внатрешна дисфункција.
Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(1 оценка на корисник)

Цена: 390 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Култура

Report an abuse for product Стресот и ние

Категорија:
ИСБН: 978-9989-32-733-9

1 оценка за Стресот и ние

  1. Rated 5 out of 5

    Ванчо Калајџиев (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in