Теорија на монетарните институции

Издавач: Арс ЛАМИНА | Јазик: Македонски | Година: 2011
Оригинален наслов: The Theory of Monetary Institutions | Бр. на страни: 280 | Димензии: 148x228 | Корица: /

Лоренс Х. Вајт е професор по економија при Универзитетот во Џорџија, САД. Тој често го анализира направениот превид за одредени прашања кои што се фундаментални кога станува збор за режимот на монетарната политика. Како и зошто монетарните институции еволуирале во форма во која денес ги гледаме, кои се главните аргументи „за“ и „против“ владините интервенции во текот на парите и во банкарството, со кои модели објаснуваме зошто монетарните власти одлучиле да се однесуваат како режим на самоволно донесени декрети за парите, колку добро се вклопуваат правејќи го тоа и кои алтернативи се на располагање во однос на таквиот режим.
Секој што сака темелно да се запознае со појавата и со еволуцијата на парите и на банкарските режими треба да ја прочита оваа книга. Секако, читателот ќе се запознае и со алтернативите што стојат наспроти овие режими, со сите нивни функционални карактеристики. Сето тоа е сторено со силни аргументи и анализи што не можат да бидат оспорени. Направена е маестрална комбинација на историското со модерното, апстрактното со мерливото и на теоретското со практичното. Ова е книга која без сомнеж ќе предизвика многу дискусии за вистинската улога на власта во економскиот монетарен систем.
За сите подетални информации во врска со содржината и со достапноста на книгата слободно пишувајте на
ekonomija@arslamina.com.

Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(1 оценка на корисник)

Цена: 1300 ден

50 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Теорија на монетарните институции

Категорија:
ИСБН: 978-608-229-023-2

1 оценка за Теорија на монетарните институции

  1. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in