Тристан и Изолда

Издавач: Детска радост | Јазик: Македонски | Година: 2011
Оригинален наслов: Le roman de Tristan et Iseut | Бр. на страни: 139 | Димензии: 20x14 | Корица: мека

Во романот Тристан и Изолда се зборува за љубовта помеѓу двајцата љубовници кои се сакаат се до смртта. Неговата мајка е Бланшифлер сестрата на кралот Марк. Романот започнува со настан кој го опишува раѓањето на Тристан. Риволан стапува во војна со Морган во која војна и загинува, а детето што Бланшифлер го носела се раѓа. Таа детето ќе го нарече Тристан затоа што е роден во тага, а потоа и таа умира. Изданието е лектира за прва година средно образование.
Рангирано 5 од 5 според 1 рејтингот на корисниците
(1 оценка на корисник)

Цена: 195 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Просветно Дело АД Скопје

Report an abuse for product Тристан и Изолда

Категории: ,
ИСБН: 989PD9100230

1 оценка за Тристан и Изолда

  1. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

    mnogu ubava lektira

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in