Тристан ; Тонио Крегер ; Смрт во Венеција

Издавач: Конгресен Сервисен Центар | Јазик: Македонски | Година: 2013
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 187 | Димензии: 21 цм | Корица: /

/Со „Тристан“ Томас Ман се надоврзува на европската и на германската културна традиција: на средновековниот еп „Тристан и Изолда“ од Готфрид фон Штразбург, напишан според Кретиен де Троа, на истоимената опера од Рихард Вагнер и на песната „Тристан“ од постромантичарот Август фон Платен-Халерминде.

Во „Тонио Крегер“ љубовниот живот на главниот јунак е парадигма за неговиот напор да изнајде средина меѓу противставените начела, за способноста да ги обедини во целина своите уметнички склоности одразени преку хомоеротската љубов спрема Ханс Хансен и преку граѓанските потреби чиј симбол е Инге Холм.

Хомоеротското во новелата „Смрт во Венеција“ го препознаваме по заводливо-фиксирачката атмосфера на градот, мешавината од болест и од смрт, по хомоеротските црти на ликовите, почнувајќи од Густав фон Ашенбах, лажното момче, гондолиерот, Таџо и др., по мноштвото мотиви со сексуална конотација и по странскиот идиом што ја ерогенизира комуникацијата. 

Цена: 353 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач КСЦ/ПОЛИЦА

Report an abuse for product Тристан ; Тонио Крегер ; Смрт во Венеција

Категорија:
ИСБН: 9786084694670

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Тристан ; Тонио Крегер ; Смрт во Венеција”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in