Волшебни сказни на балканските народи

Автор: //
Издавач: Детска радост | Јазик: Македонски | Година: 2001
Оригинален наслов: Волшебни сказни на балканските народи | Бр. на страни: 94 | Димензии: 20 см | Корица: /

Народните сказни, познати уште како и фантастични или волшебни сказни односно приказни, се најинтересни, најпривлечни и најсакани за детската читателска возраст. Неизмерен и раскошен е светот на сказната, нејзините јунаци се одликуваат со најразновидни умствени и телесни способности и можности. Покрај човекот, кој е централен лик во овие народни раскажувања, како главни јунаци се јавуваат и митолошките сознанија: змејови, ламји, самовили, вештерки, зли духови и ѓаволи.

Цена: 120 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Просветно Дело АД Скопје

Report an abuse for product Волшебни сказни на балканските народи

Категории: ,
ИСБН: 9989-30-613-3

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Волшебни сказни на балканските народи”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in