Вујко Вања

Издавач: Детска радост | Јазик: Македонски | Година: 2010
Оригинален наслов: Дядя Ваня | Бр. на страни: 108 | Димензии: 17x24 | Корица: мека

Главната идеја на драмата е приказ на луѓето полни со емоционални фрустрации, или како што Чехов ги нарекува, „луѓе кои залудно го потрошиле животот”. Ликовите се несреќни, но несреќни на свој начин. Драмата е приказна за едно имашливо руско семејство, кое живее на селскиот имот. Професорот Сребрајков е женет за многу помладата Елена Андреевна, во која се заљубени и вујкото Вања, како и месниот доктор Астров. Љубовниот заплет го чини Соња, која е силно вљубена во Докторот Астров. Освен љубовните интриги, во фамилијата постојат сериозни меѓусебни недоразбирања и нетрпеливост. Изданието е лектира за прва година средно образование.

Цена: 150 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Просветно Дело АД Скопје

Report an abuse for product Вујко Вања

Категории: ,
ИСБН: 989PD9100206

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Вујко Вања”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in