Женидбата на Фигаро

Издавач: Конгресен Сервисен Центар | Јазик: Македонски | Година: 2014
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 164 | Димензии: 20 | Корица: мека

/Женидбата на Фигаро, всушност, е комедијата што на Бомарше му го донела најголемиот успех како писател на комедии и драмски автор. Неговите комедии биле цензурирани пред да бидат изведени, така што нивната сценска постановка се случувала многу подоцна. Сепак, цензурата не можела да спречи нешто што било љубопитно очекувано, а подоцна и општо прифатено од публиката, особено поради силната критичка острица кон општеството и владејачкиот естаблишмент на тоа време, по која Бомарше бил препознатлив. Таквиот критички став особено бил нагласен во двете негови најпознати комедии. Интересно е што некои од ликовите се повторуваат односно се појавуваат и во двете дела, постапка која ја чини особена нивната драмска структура.

Цена: 248 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач КСЦ/ПОЛИЦА

Report an abuse for product Женидбата на Фигаро

Категорија:
ИСБН: 978-608-4721-72-7

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Женидбата на Фигаро”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in