Прогонот на Герта Шнирх

Издавач: КУЛТУРА | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 459 | Димензии: 20 | Корица: /

За судбината на една жена во еден превртлив свет, за вината на Чесите и на Германците – дали е можна прошка и меѓусебно разбирање? Ноќта на 30/31 мај 1945 година, Герта Шнирх, заедно со својата ќерка е протерана од Брно со остатокот од германската заедница, со ништо друго освен со неколку лични работи. Исцрпувачкиот марш завршува во Похоржелице, каде што многу од протераните умираат од епидемија на тифус и дизентерија. Герта и неколку германски жени се спасуваат работејќи на полињата во јужна Моравија, каде остануваат откако ќе заврши транспортот. Откако ќе го врати своето чехословачко државјанство, Герта се враќа во Брно принудена да живее на маргините на општеството сè до втората половина на дваесеттиот век. Оваа невообичаено моќна книга опфаќа болни прашања за вината, за одмаздата и за прошката помеѓу Чесите и Германците.

Цена: 420 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Култура

Report an abuse for product Прогонот на Герта Шнирх

Категории: ,
ИСБН: 978-608-262-052-7

Questions and Answers

You are not logged in