Бели мугри

Издавач: Просветно дело | Јазик: Македонски | Година: 2013
Оригинален наслов: Бели мугри | Бр. на страни: 39 | Димензии: 20 см | Корица: мека

Бели мугри е збирка поезија од Кочо Рацин. Стихозбирката претставува извонредно крупен настан во културната и политичка историја на македонскиот народ и пошироко. Тоа е врвен дострел на Рациновото творештво.

Стихозбирката „Бели Мугри” е составена од 12 песни , 5 циклусни напишани на велешки дијалект со примеси од западно- македонските говори, во кои доминираат социјалните и револуционерните теми. Насловот на стихозбирката е симболичен- пејзаж кој е посакуван од работниците, аргатите и сите експлоатирани луѓе.

Изданието е изборна лектира за деветто одделение.

Цена: 200 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Просветно Дело АД Скопје

Report an abuse for product Бели мугри

Категории: , , ,
ИСБН: 978-608-228-180-3

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Бели мугри”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in