Есеи

Издавач: ИЛИ-ИЛИ | Јазик: Македонски | Година: 2014
Оригинален наслов: Есеи | Бр. на страни: 152 | Димензии: 20x13 cm | Корица: /

/Читајќи ги блескавите есеи на самиот Владимир Набоков – есеите чиј избор се објавува во оваа книга – можеме да го детектираме, најпрвин, начинот на кој самиот автор ги чита и ги толкува книжевните дела на своите големи претходници, меѓу кои се Достоевски, Гогољ, Толстој, Чехов... ама и редица „неруски“ писатели. Можеме, потоа, вистински да уживаме во начинот на кој еден супериорен познавач на материјалот што е предмет на толкувањето, познавач кој – притоа – и самиот е супериорен писател (плус редок ерудит, плус компетентен мислител, плус врвен стилист...), есеизирајќи за книгите што сите сме ги читале, ама никогаш вака како што тој ги чита за(ради) нас, успева да нè заведе до тој степен што навистина чувствуваме дека повторно го откриваме светот!

 

Цена: 240 ден

20 на залиха

Спореди
Продавач Или-Или

Report an abuse for product Есеи

Категорија:
ИСБН: 978-608-4525-97-4

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Есеи”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in