Фрески и гротески

Издавач: Антолог | Јазик: Македонски | Година: 2018
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 180 | Димензии: 13x20 | Корица: мека

„Фрески и гротески“ – уникатна збирка авторски преданија, приказни, митови, раскажани во манирот на алегориската фантастика и со концептот на палимпсест. Венко Андоновски своите раскази ги нарекува „Раскази за отсуството“. Алегорија за нацртаните фрески и нивната реставрација, животот и смртта, за отсутното и присутното, за тоа што недостига. Наоѓајќи арбитрарни врски меѓу историски личности, топоси и ситуации, Андоновски ја нарушува илузијата на фикција. Поврзувајќи ги Кирил Пејчиновиќ и Лорд Бајрон, Аристотел и отецот Лаурентиј, Исијан, Далмант, смртта на Евтихиј, Медалјон од Пела, создава алтернативна историја... Дело на маестрален раскажувач и фасцинантен ум!

Цена: 300 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Антолог

Report an abuse for product Фрески и гротески

Категорија:
ИСБН: 978-608-243-280-9

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Фрески и гротески”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in