Легенди и преданија

Издавач: Детска радост | Јазик: Македонски | Година: 2004
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 99 | Димензии: 19x13 | Корица: мека

Народните легенди и преданија спаѓаат меѓу старите, најинтересните народни умотворби. Затоа се мошне популарни и многу сакани од секоја возраст особено од најмкладите читатели- учениците. Додека преданијата се мошне концизни и најчесто кажуваат како некои место (мост, село, град, црква, манастир, или како друга градба) настанало или го добило своето име или пак, зборуваат за важните дела на значајните, заслужните историски личности ( најмногу ги има за Марко Крале, цар Самоил, св. Климент и св. Наум Охридски), дотогаш легендите со народни сфаќања појаснуваат како настанал светот- небото, земјата, ѕвездите или на атмосферата, или одделни животни , растенија и др. , како и за верувањата во митолошки сознанија. И верувања во ламји, змејови, самовили и др.

Цена: 170 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Просветно Дело АД Скопје

Report an abuse for product Легенди и преданија

Категории: ,
ИСБН: 989PD9100165

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Легенди и преданија”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in