Програмски јазик Ц

Издавач: Арс ЛАМИНА | Јазик: Македонски | Година: 2009
Оригинален наслов: The C Programming Language | Бр. на страни: 350 | Димензии: 169x235 | Корица: /

C“ е програмски јазик со општа намена. Тесно е поврзан со оперативниот систем UNIX, на кој беше развиен, бидејќи и системот и поголемиот број програми што работат на UNIX се напишани во „C“. Иако се нарекува јазик за системско програмирање, еднакво добро се користи и за програмирање во други области. Бидејќи „C“ е релативно мал јазик, не е добро да се објаснува во голема книга, па тоа и го сториле авторите. На околу 300 страници, Брајан В. Керниган и Денис М. Ричи успеале да објаснат како да станете програмер „C“.
Брајан
е канадски компјутерски научник што има работено во лабораториите на „
Bell“ при креирањето на оперативниот систем UNIX. Моментално е професор на Катедрата за комјутерски науки на Универзитетот „Принстон“ од Торонто, Канада. Денис почина на 12 октомври 2011 година. Зад себе остави многубројни награди и признанија меѓу кои Националниот медал за тахнологија од претседателот Бил Клинтон во 1999 година. Тој е основоположник и креатор на програмскиот јазик „C“ и на оперативниот систем UNIX.
Иако „
C“ е компатибилен со можностите на повеќето компјутери, тој е сосема независен од конкретната архитектура на нивните системи. Со малку внимание е лесно да се напишат преносливи програми т.е. програми што може да се извршуваат без побарувања за промени во хардверот. Како и секој друг програмски јазик, „C“ има свои предности и недостатоци. На вас останува да ја прочитате оваа книга и да утврдите кои се предностите, а кои недостатоците.
За сите подетални информации во врска со содржината и со достапноста на книгата слободно пишувајте на
publishing@arslamina.com.

 

Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(1 оценка на корисник)

Цена: 1450 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Програмски јазик Ц

Категорија:
ИСБН: 978-608-4535-48-5

1 оценка за Програмски јазик Ц

  1. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in