Цар Едип

Автор: Софокле /
Издавач: Просветно дело | Јазик: Македонски | Година: 2013
Оригинален наслов: Car Edip | Бр. на страни: 135 | Димензии: 17 см | Корица: мека

Драмата „Цар Едип” се состои од четири чина. Група граѓани од Теба доаѓаат кај Едип, со молба да му помогне на градот што страда во невидени маки. Во тоа време, пристигнува Креонт кого Едип го испратил во храмот на Аполон во Питија, со цел да побара совет од богот. Креонт им соопштува на луѓето дека единствен спас за Теба е да го пронајдат и казнат убиецот на претходниот цар , Лај. Изданието е лектира за прва година средно образование.

Цена: 150 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Просветно Дело АД Скопје

Report an abuse for product Цар Едип

Категории: , ,
ИСБН: 978-608-228-171-1

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Цар Едип”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in