Во друштво на куртизаната

Издавач: Издавачки центар ТРИ | Јазик: Македонски | Година: 2008
Оригинален наслов: In the company of the courtesan | Бр. на страни: 363 | Димензии: 0 | Корица: /

Приказна за желбата и измамата, гревот и религијата, лојалноста и пријателството, која го отсликува портретот на еден од најголемите градови во светот, во најистакнатите моменти од неговот постоење низ историјата.

„Во друштво на куртизаната“ е епски роман на писатлеката Сара Дунант, кој го опишува животот во Италија, за време на перодот на ренесансата. Избегнувајќи го опустошувањето на Рим, во 1527 година, куртизаната Фиамета и нејзиниот џуџест придружник Бучино, со проголтаниот накит во нивните стомаци се упатуваат кон Венеција – треперливиот град израснат над вода, кој прераснува во главна трговска дестинација помеѓу истокот и западот.

Фиамета и Бучино успеваат да влезат во градот со голема доза на храброст и лукавство, каде отпочнуваат совршено партнерство. Остроумното џуџе и неговата енергична господарка, тренирани за заведување уште од своето раѓање, започнуваат „бизнис“ со забавување и задоволување на богати луѓе.

Но како богатството се зголемува, совршенството на нивното партнерство почнува да се распаѓа, поттикнато од страста на еден љубовник кој сака нешто многу повеќе од формално посветените ноќни авантури. Сепак, најголемите искушенија за Фиамета и Бучино доаѓаат од една млада, хендикепирана и слепа исцелителка, која се вовлекува во нивните животи, притоа предизвикувајќи им несакани последици.

Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(3 оценки на корисници)

Цена: 350 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Издавачки центар ТРИ

Report an abuse for product Во друштво на куртизаната

Категорија:
ИСБН: 978-9989-187-47-6

3 оценки за Во друштво на куртизаната

 1. Rated 5 out of 5

  Anonymous (верификуван корисник)

 2. Rated 5 out of 5

  Даниела Карастојанова (верификуван корисник)

 3. Rated 5 out of 5

  Anonymous (верификуван корисник)

  super

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in