Сагата за Егил

Автор: /
Издавач: ИКОНА | Јазик: Македонски | Година: 2012
Оригинален наслов: Egil's Saga | Бр. на страни: 218 | Димензии: 14x21 | Корица: мека

Сагата за Егил е извонредно патешествие низ Скандинавија и Исланд од периодот на 10 век, и книга којашто може да се чита на повеќе нивоа: како авантура, како акција, како социјална и политичка историја, или како поглед врз карактеристиките на секојдневниот живот во тоа време. Оваа повест, ја раскажува приказната за долгиот и суров живот за исландскиот воин и поет од 10 век, Егил Скалагрим: морално двозначен карактер, којшто во исто време бил творец и на интригантно убава поезија, но и способен за неверојатна бруталност. Овој, мултигенерациски текст, раскажува за Егиловиот напредок од младешко дивјаштво до зрелост и мудрост, за борбата да го одмазди протерувањето на тако му од Норвешка и бранењето на својата чест против норвешкиот крал Ерик наречен Крвава секира, за борбата на страната на англискиот крал Ателстан, во неговите битки против шкотите… Занимавајќи се со прашањата за лојалноста, за љубовта и моќта на поезијата, Сагата за Егил е фасцинантен опис на еден длабок крактер.

Цена: 499 ден

2 на залиха

Спореди
Продавач ИКОНА

Report an abuse for product Сагата за Егил

Категорија:
ИСБН: 978-608-221-062-9

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Сагата за Егил”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in