Вљубени жени

Издавач: Магор | Јазик: Македонски | Година: 2011
Оригинален наслов: Women in Love | Бр. на страни: 628 | Димензии: 140 х 200 | Корица: /

Вљубени жени важи за едно од најзначајните дела на Д.Х. Лоренс. Овој роман ги раскажува бурните љубовни приказни на сестрите Урсула и Гудрун Брангвен. Тие се модерни жени, смели и со бурна природа, кои се впуштаат во страсни врски со двајца многу различни мажи. Двете весели млади девојки почнуваат да ги истражуваат своите меѓусебни односи и односите во светот околу нив. Овој роман ги истражува негативните ефекти на индустријализацијата врз човечката психа, откривајќи дека индивидуалното и колективното „повторно раѓање“ е можно само преку упорност, љубов и страст. Во времето на своето објавување, овој роман бил проследен со контроверзности поради отворените, сликовити описи на сексуалноста и други смели теми. Нудејќи нов и отворен поглед на модерниот живот и љубовта, авторот го носи духот на новото време ослободено од стегите на конзервативното минато.

Цена: 390 ден

1 на залиха

Спореди
Продавач Магор

Report an abuse for product Вљубени жени

Категорија:
ИСБН: 978-608-223-061-0

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Вљубени жени”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in