Скржавецот : (Аулулариа)

Издавач: Просветно дело | Јазик: Македонски | Година: 2013
Оригинален наслов: Скржавецот : (Аулулариа) | Бр. на страни: 137 | Димензии: 17 см | Корица: мека

Драмата се состои од пролог и четири чина. Во прологот куќниот бог раскажува како дедото на Еуклион му го доверил богатството на чување, а бидејќи бил многу скржав , кога умрел, тој не му ја кажал тајната на својот син. Бидејќи неговиот син не го почитувал куќниот бог, тој не му кажал за закопаното богатство, така што тој умрел без да ја дознае тајната. Ниту неговиот син, Еуклион, не го почитувал куќниот бог, но неговата ќерка Федра, која редовно му оддавала почит, па затоа, куќниот бог направил Еуклион да го открие ќупот со злато. Изданието е лектира за прва година средно образование.

Цена: 250 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Просветно Дело АД Скопје

Report an abuse for product Скржавецот : (Аулулариа)

Категории: , ,
ИСБН: 978-608-228-160-5

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Скржавецот : (Аулулариа)”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in