Бушава азбука

Издавач: Чудна шума | Јазик: Македонски | Година: 2022
Оригинален наслов: Бушава азбука | Бр. на страни: 64 | Димензии: 230 x 280 мм | Корица: тврда

Поминаа повеќе од 35 години откако беше создадена култната ТВ-серија за деца, а по неа и сликовницата „Бушава азбука“ на Горан Стефановски, со илустрации на Душан Петричиќ.

Со „бушавите букви“ растеа генерации и генерации, учејќи го македонскиот јазик и скапоцените подзаборавени, архаични зборчиња кои се одраз на неповторливата македонска книжевност, култура и традиција. Конечно, во 2022 година, го доживуваме резиданието на оваа вредна книга, од која сега можат да читаат денешните мали „бушави глави“ и растат денешните, нови генерации, негувајќи го македонското културно наследство.

Цена: 720 ден

4 на залиха

Спореди
Продавач Чудна шума ИД-Концепт консалтинг и дизајн

Report an abuse for product Бушава азбука

Категорија:
ИСБН: 978-608-4938-30-9

Чудна шума ИД-Концепт консалтинг и дизајн

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Бушава азбука”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in