Декамерон

Издавач: Матица Mакедонска | Јазик: Македонски | Година: 2000
Оригинален наслов: Decameron | Бр. на страни: 286 | Димензии: 20 | Корица: /

„ Декамерон “ е збирка од 100 новели кои ги напишал италијанскиот автор Џовани Бокачо. Веројатно е започната 1350 г., а завршена 1353г. Тоа се средновековни алегориски стории, во облик од еротски до трагични. Иако е дело со забавен карактер, сепак тоа е историски документ и во превод значи „десет дена“. Сите приказни се поврзани во една рамка, која зборува за седум девојки и три момчиња кои се засолнале на еден посед близу Фиренца, која во тоа време била нападната од болеста чума, и овде останале 10 дена . Секој ден, еден од нив, раскажувал една приказна. Секоја приказна е проткаена со пораката дека треба да се ужива во секој момент. Бокачо оваа збирка новели ја посветил на својата сакана Фијамета.

Цена: 290 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Матица

Report an abuse for product Декамерон

Категории: , ,
ИСБН: 9989-39-109-2

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Декамерон”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in