Хордубал

Издавач: Арс ЛИБРИС | Јазик: Македонски | Година: 2016
Оригинален наслов: Hordubal | Бр. на страни: 132 | Димензии: 120x200 | Корица: /

Јурај Хордубал по осум години поминати во Америка на печалба се враќа во родниот крај кај својата жена Полана и ќерка си Хафија. Тој ги идеализира ситуациите и очекува дека ќе наиде на топло добредојде, но реалноста е поинаква, а за тоа ќе се погрижи љубовникот на Полана, измеќарот Штефан Манија. Односите помеѓу двајцата мажи стануваат тензични, па Манија е принуден да го напушти имотот на Хордубал, но тоа не влијае врз љубовната афера со Полана и тие и понатаму тајно се сретнуваат. Хордубал постојано наивно верува во невиноста на Полана, па затоа е презрен и изолиран од соселаните. Манија, во договор со Полана, го убива Хордубал на спиење и му ја краде целата печалба. Религиозната средина го претвора судењето во инквизиција, каде што правниот поим злосторство станува грев кон Бога.

Цена: 199 ден

100 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Хордубал

Категорија:
ИСБН: 978-608-247-328-4

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Хордубал”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in