Во регистратурата

Издавач: Ѓурѓа | Јазик: Македонски | Година: 2023
Оригинален наслов: U registraturi | Бр. на страни: 450 | Димензии: 21 | Корица: /

Во регистратурата, комбинирајќи социјална сатира и натуралистички описи на хрватската бирократија и селанство, е најмоќниот и најчитаниот хрватски роман од 19 век и еден од најтрајните романи во хрватската историја. Авторот верно ја прикажува сликата за раѓањето на „модерна“ Хрватска и развојот на интелигенцијата во општеството. Ковачиќ пишува за моралот и психологијата на хрватскиот град и село и феномените кои се случуваат во нив, на пример: меѓусебните односи, односот меѓу родителите и децата, несогласувањата и пријателствата, кавгите, љубовните врски во град и љубовните врски на село. Романот е на некој начин автобиографија на авторот, која ја прикажува не само во ликот на Ивица Кичмановиќ, туку и во духовниот живот и судбината на другите ликови, и ги содржи најдобрите страници на хрватскиот реализам. Во 1974 година беше адаптиран во популарна телевизиска мини-серија со Раде Шербеџија во главната улога.

Цена: 500 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач Ѓурѓа

Report an abuse for product Во регистратурата

Категории: ,
ИСБН: 978-608-201-506-4

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Во регистратурата”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in