Злосторство и казна

Издавач: Детска радост | Јазик: Македонски | Година: 0
Оригинален наслов: Преступление и наказание | Бр. на страни: 0 | Димензии: 0x0 | Корица: мека

Ова е реалистичен , психолошки роман со елементи на социјален, криминалистички и философски роман . Темата и идејата на романот се содржани во насловот, темата е злосторството, двојното убиство што го извршува Раскољников и казната што следува (повеќе психичка, отколку физичка). Во психолошката казна е содржина и идејата- дека човекот самиот повеќе се казнува и измачува отколку што може да го казни општеството. Исто така, дека нема никаво оправдување за извршено убиство, зашто сечиј живот е вреден. Дејството во романот се одвива во текот на девет дена пред и по злосторството, како и една година по него. Изданието е лектира за трета година средно образование.
Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(4 оценки на корисници)

Цена: 490 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Просветно Дело АД Скопје

Report an abuse for product Злосторство и казна

Категории: ,
ИСБН: 989PD9100207

4 оценки за Злосторство и казна

 1. Rated 5 out of 5

  Filip Iliev (верификуван корисник)

 2. Rated 5 out of 5

  Filip Iliev (верификуван корисник)

 3. Rated 5 out of 5

  Слаѓан Бишковски (верификуван корисник)

 4. Rated 5 out of 5

  Слаѓан Бишковски (верификуван корисник)

  Одлична 🙂

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in