Старецот и морето

Издавач: Либи | Јазик: Македонски | Година: 2021
Оригинален наслов: The old man and the sea | Бр. на страни: 101 | Димензии: 20 см | Корица: /

„Старецот и морето“ е едно од најпознатите и највпечатливите дела на Ернест Хемингвеј. Раскажана на јазик со неверојатна едноставност и книжевна моќ, приказната за кубанскиот рибар и неговата борба со староста и силите на природата ја плени читателската публика уште од своето издавање во 1952 година. Преку искушенијата на стариот рибар и во проза што ќе ја обележи една цела генерација на американски и светски писатели.

Хемингвеј ни зборува за борба од најблагороден вид – борба во која и победата и поразот се еднакво чесни и возвишени – бидејќи она што ги поврзува противниците не е ниту презир, ниту омраза, ниту страв, туку почит и љубов и храброст.

Цена: 200 ден

19 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Старецот и морето

Категории: , ,
ИСБН: 978-608-267-195-6

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Старецот и морето”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in