Чичко Горио

Издавач: КСЦ/Полица | Јазик: Македонски | Година: 2020
Оригинален наслов: Le père Goriot | Бр. на страни: 243 | Димензии: 20 | Корица: /

Чичко Горио е еден од жителите во валканиот пансион на Мадам Вокер. Отпрвин неговото богатство предизвикува почит кај другите, но како што неговите околности мистериозно се менуваат на полошо, тие околу него почнуваат да го избегнуваат, па наскоро единствените посетители му се неговите две убаво облечени ќерки. Судбината на Горио е испреплетена со уште двајца од жителите во пансионот: младиот Ежен де Растињак, кој бара начин да го стекне прифаќањето и богатството што го сака, и загадочната фигура на Вотрен, кој крие најтемни тајни од сите. Ткаејќи привлечна и панорамски приказна за љубовта, парите, самопожртвуваноста, корупцијата, алчноста и амбицијата, Чичко Горио е едно ремек-дело на Балзак.

Цена: 350 ден

9 на залиха

Спореди
Продавач КСЦ/ПОЛИЦА

Report an abuse for product Чичко Горио

Категории: , ,
ИСБН: 978-608-4850-42-7

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Чичко Горио”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in