Старецот и морето

Publisher: Либи | Language: Македонски | Year: 2021
Original title: The old man and the sea | Num. of pages: 101 | Dimensions: 20 см | Cover: /

„Старецот и морето“ е едно од најпознатите и највпечатливите дела на Ернест Хемингвеј. Раскажана на јазик со неверојатна едноставност и книжевна моќ, приказната за кубанскиот рибар и неговата борба со староста и силите на природата ја плени читателската публика уште од своето издавање во 1952 година. Преку искушенијата на стариот рибар и во проза што ќе ја обележи една цела генерација на американски и светски писатели.

Хемингвеј ни зборува за борба од најблагороден вид – борба во која и победата и поразот се еднакво чесни и возвишени – бидејќи она што ги поврзува противниците не е ниту презир, ниту омраза, ниту страв, туку почит и љубов и храброст.

Price: 200 ден

19 in stock

Compare
Sold By Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Старецот и морето

Categories: , ,
SKU: 978-608-267-195-6

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Старецот и морето”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Questions and Answers

You are not logged in