Странецот * Митот за Сизиф

Издавач: Конгресен Сервисен Центар | Јазик: Македонски | Година: 2013
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 194 | Димензии: 20 cm | Корица: /

/Романот Странецот е најпознатото дело на Албер Ками за кое се напишани и најголем број студии и осврти како од француски така и од најпознати критичари од целиот свет. Но и покрај многубројните рецензии и толкувања на ова дело, тоа, според многумина, и натаму останува енигма.

Албер Ками, според своето уверување, е либерален хуманист и со право ќе го наречат духовен ментор не само на француската, туку и на светската повоена генерација интелектуалци. Тој е класичен пример на човечката трудољубивост, виталност и луцидност. Тие особини најдобро ќе ги инкарнира во личноста на Сизиф, во своето главно есеистичко дело Митот за Сизиф, што е напишано како извесен коментар, односно како филозофско толкување на неговото култно дело, романот Странецот.

Цена: 315 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач КСЦ/ПОЛИЦА

Report an abuse for product Странецот * Митот за Сизиф

Категорија:
ИСБН: 9786084721147

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Странецот * Митот за Сизиф”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in