Чичко Горио

Издавач: Конгресен Сервисен Центар | Јазик: Македонски | Година: 2014
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 250 | Димензии: 20 cm | Корица: мека

/Романот Чичко Горио поседува уште една специфика во рамките на опусот на Балзак. Како што во „Човековата комедија“ се насликани речиси сите слоеви во француското општество, така и пансионот во кој, главно, иако не исклучиво, се одвива дејството на романот Чичко Горио, е едно општество „во мало“. Тој пансион е метафора, еден вид парадигма за она што се случува во тогашниот живот, во општеството, на социјален, политички, (не)морален, монденски и сите други можни планови. За да се објасни пластично релацијата на ликовите во романот со нивното милје, најдобро е да се изделат две тријади од ликови и настани кои се поврзани со нив. Бидејќи сè произлегува од пансионот на мадам Вокер, која е неговата сопственичка, се изделуваат три доминантни ликови: младиот и амбициозен студент Ежен де Растињак, стариот чичко Горио и измамникот Вотрен. Минуциозната анализа на овие ликови го покажува следното: сите тие во себе кријат длабоки лузни.

Цена: 315 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач КСЦ/ПОЛИЦА

Report an abuse for product Чичко Горио

Категорија:
ИСБН: 9786084721581

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Чичко Горио”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in