Три јаболка паднаа од небото

Original title: С неба упали три яблока | Num. of pages: 308 | Dimensions: 20 | Cover: мека

Три јаболка паднаа од небото –

„едно за оној што видел,
друго за оној што раскажал,
а третото за оној што слушал и верувал во доброто.“

Во изолирано село високо во ерменските планини, во суровата убавина на природата, во која животот лебди меѓу стварноста и бајката, живеат само еден грст луѓе. Нивната единствена врска со светот е еден прастар телеграф, и опасниот планински пат, кој дури и козите го избегнуваат. Додека се занимаваат со секојдневните работи – жетва, правење баклава, средување на куќата – се поддржуваат меѓусебно и во добро и во зло, напоредно со несогласувањата, озборувањата и смеата.

Но понекогаш е потребна само искра романса за сѐ да се промени, да се наруши кревкиот мир на овие необични луѓе, а едно мало чудо ќе донесе живот и надеж во напуштеното село. Судбините на неколку генерации се проткаени со љубов и болка, одмазда и простување, со реалното и магичното во оваа приказна, која ќе ви ја стопли душата, небаре враќајќи ве во среќното детство.

Price: 370 ден

2 in stock

Compare
Sold By Издавачка Куќа Муза

Report an abuse for product Три јаболка паднаа од небото

Categories: , ,
SKU: 978-608-4906-29-2

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Три јаболка паднаа од небото”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Questions and Answers

You are not logged in