Врати се кон животот

Publisher: БАТА ПРЕСС | Language: Македонски | Year: 2023
Original title: Hayata dön | Num. of pages: 409 | Dimensions: 21 | Cover: мека

РОМАНОТ ПО КОЈ Е СНИМЕНА ХИТ СЕРИЈАТА „ИСТАНБУЛСКАТА НЕВЕСТА“

Необичната животна приказна на Ала – девојка израсната без љубов во домот на деспотската баба Есма-султан и покрај негрижливиот однос на мајката Суреја, додека татко ѝ е во затвор.

За да ги надмине болката и очајот, Ала тргнува на психотерапија, ама во почетокот се спротивставува и прави сѐ што е можно за да ги разурне границите на трпението на својот терапевт. За да ја прекине тишината од нејзиното молчење и да стигне до неа, психотерапевтката од сенките на минатото раскажува најразлични приказни: за мистериозните тајни на младиот фараон Тутанкамон, интересните моменти од животот на Хитлер и Фројд… Необичната судбина на царицата Катерина, која во своето детство била перачка и проститутка. Животот на Ева Перон и принцезата Сораја исполнет со тага. Макар и во продолженија, противењето на Ала почнува да се надминува. И тогаш молчењето престанува. Настаните, кои ѝ го кршеле срцето во минатото, бавно излегуваат на виделина. Приказна што засенува сѐ со болка, ужас и тага… Но, и приказна за успехот што следува по допирот на волшебното стапче на психоанализата…

Писателката создава роман врз основа на животните приказни на различни луѓе. Како резултат на тоа, се добива вистинско чувство за реалноста и книгата се чита во еден здив.

Price: 600 ден

5 in stock

Compare
Sold By БАТА ПРЕСС

Report an abuse for product Врати се кон животот

Category:
SKU: 978-608-253-229-5

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Врати се кон животот”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Questions and Answers

You are not logged in