Брада натопена со крв

Publisher: Антолог | Language: Македонски | Year: 2022
Original title: Barba ensopada de sangue | Num. of pages: 400 | Dimensions: 20 | Cover: мека

Главниот лик се обидува да ги открие деталите за смртта на дедо си.

Почнува со посета на татко му кој му ја најавува намерата да се самоубие и му ја раскажува приказната за мистериозната смрт на дедо му. Го убиле во Гаропаба, мал приморски град на југот на Бразил, во текот на неделна игранка, кон крајот на 1960-тите, при што никогаш не биле најдени ни телото ни виновниците. Скршен по загубата на татко си, семејните несогласувања и љубовното предавство, младиот човек, инаку професор по физичко образование, се сели во Гаропаба во потрага по личен мир и по вистината за дедо му. Но многу тешко доаѓа до информации бидејќи оние што го познавале не сакаат да зборуваат. Реализацијата на неговите цели особено ја отежнува и неговата необична невролошка состојба: не ги памети лицата на луѓето, дури ни на оние што ги познава со години.

Сепак, во новото секојдневје, меѓу неочекуваните познанства, емотивни врски и патувањата, открива многу повеќе, не само за дедо му туку и за самиот себе.

„Брада натопена со крв“ во 2012 година ја добива наградата за литература на Сао Паоло.

Price: 500 ден

10 in stock

Compare
Sold By Антолог

Report an abuse for product Брада натопена со крв

Categories: , , ,
SKU: 978-608-243-542-8

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Брада натопена со крв”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Questions and Answers

You are not logged in