Џабе живиш у Скопје

Издавач: Попули | Јазик: Македонски | Година: 2022
Оригинален наслов: Џабе живиш у Скопје | Бр. на страни: 112 | Димензии: 20 | Корица: мека

„Џабе живиш у Скопје“ е збирка актуелни, изумрени и подзабораени поими, фрази, изрази, идиоми, апсурди, фазони, афоризми, синоними, топоними, акроними, криптоними и многу други „–ними“. Книгава е локализирана у покушај да се долови хајлевел шегобијноста на скопјаните, бидејќи авторот е чврсто убеден дека ние Македонците (заедно со Србите) имаме најбољи хумор у свет. Дел од изразите се користат поише од петсто години, дел стотина, дел од ’45. па навака, дел откако Тито го заболе ногата, данел откако Кљусев искочи на бина... Авторот ги реактуелизира со цел да се разбудат и расталасаат некои чувства што дугачко време дремат у латентна состојба. Оваа книга е вивисекција на скопските: (не)култура, историја, менталитет, хумор и јазик, но и одолжување на авторот на неговото Скопје.

Цена: 250 ден

2 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Џабе живиш у Скопје

Категории: ,
ИСБН: 978-608-267-676-0

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Џабе живиш у Скопје”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in