Момчето во пижами на риги

Автор: Џон Бојн
Издавач: Сакам Книги | Јазик: Македонски | Година: 2012
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 224 | Димензии: 21x13 | Корица: мека

Ако почнете да ја читате оваа книга, ќе тргнете на патување со деветгодишното момче по име Бруно. (Иако ова не е книга за деца.)

Раскажана од перспектива на Бруно, оваа книга на моменти е смешна, на моменти детски наивна, на моменти искрена како што знае да биде само дете и постојано полна со надеж и пријателство.

Патувајќи со Бруно, вие ќе мора да го напуштите неговиот удобен дом во Берлин и да се преселите во новата куќа, каде што неговиот татко, еден од командирите на Хитлер, има многу важна задача.

Бруно ќе биде тажен, осамен и ќе нема со кого да си игра, па ќе Ве поведе на пат кон оградата зад која има „фарма“ полна со луѓе и деца во пижами на риги. Она што тој не го знае е дека „фармата“ воопшто не е фарма, туку логор и дека чадот од големите оџаци не е запалено ѓубре, туку...

Десетици недели на листата на Њујорк Тајмс бестселери, филмуван роман од страна на Мирамакс Филмс, награда за најдобра книга на сите времиња во Ирска, продадени над 5.000.000 примероци низ светот, издадена во 44 земји, Македонија е 45 земја која ги купува правата за оваа книга...

„Мало чудо од книга“, оцени Гардиан, бидејќи оваа книга е навистина тоа. Поглед во ужасното минато низ детски очи, невина пријателска детска рака подадена преку оградата која го поделила светот... Книга која ќе ја помните долго откако ќе ја прочитате, како што оцени Irish Times.
Рангирано 5.00 од 5 според 9 рејтинзите на корисниците
(9 оценки на корисници)

Цена: 320 ден

4 на залиха

Спореди
Продавач Сакам Книги

Report an abuse for product Момчето во пижами на риги

Категории: , ,
ИСБН: 978-608-4672-01-2

9 оценки за Момчето во пижами на риги

 1. Rated 5 out of 5

  Anonymous (верификуван корисник)

 2. Rated 5 out of 5

  Ilinka Cekova (верификуван корисник)

 3. Rated 5 out of 5

  Anonymous (верификуван корисник)

 4. Rated 5 out of 5

  Иво Митрушев (верификуван корисник)

  Одлична!

 5. Rated 5 out of 5

  Anonymous (верификуван корисник)

  фармата не е фарма…. мора да е предобра книгата, заслужено најдобра!

 6. Rated 5 out of 5

  Anonymous (верификуван корисник)

 7. Rated 5 out of 5

  Vesna Pesheva Jankovski (верификуван корисник)

 8. Rated 5 out of 5

  Anonymous (верификуван корисник)

 9. Rated 5 out of 5

  biskovski18@gmail.com

  Одлична брзо читлива приказна, препорачувам 🙂

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in