Парфем : приказна за еден убиец

Original title: / | Num. of pages: 218 | Dimensions: 21 | Cover: мека

Во Франција, во 18 век, под тезгата на еден смрдлив пазар, светлината на денот ја здогледува едно необично дете, Жан-Батист Гренуиј. Роден без никаков телесен мирис, но надарен со прекумерно истанчен нос, Гренуиј се издига од калта на Париз до најсовршените сфери на духот, до царството на опојот. Опседнат со идејата да создаде совршен парфем од нејпрефинетите девојчински мириси, што ќе го направи целосно човечен, Гренуиј се претвора во ладнокрвен убиец...

Во историјата на создавањето на еден парфем Зискинд вложува многу подлабока смисла. Стремежот кон апсолутното, причините и последиците на творечката генијалност... Тешко може да се одолее на оваа ужасна и истовремено прекрасна приказна за еден монструм кој го има најпрефинетиот нос на светот.

Парфем е есенција на вистинската литература. Напишан во блескав класичен манир, ритмичен, живописен, ироничен, поинаков од масовната литературна продукција, овој литературен трилер со години е на самиот врв на европската интелектуална проза.

Rated 5.00 out of 5 based on 1 customer rating
(1 customer review)

Price: 350 ден

5 in stock

Compare
Sold By Издавачки центар ТРИ

Report an abuse for product Парфем : приказна за еден убиец

Category:
SKU: 978-608-230-561-5

Издавачки центар ТРИ

1 review for Парфем : приказна за еден убиец

  1. Rated 5 out of 5

    biskovski18@gmail.com

    Fantasticna, edna od omilenite 🙂

Add a review

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Questions and Answers

You are not logged in