Последната роза во Шангај

Издавач: БАТА ПРЕСС | Јазик: Македонски | Година: 2023
Оригинален наслов: The last rose of Shanghai | Бр. на страни: 453 | Димензии: 21 | Корица: мека

Номинирана за најдобра историска фикција на „Гудридс“ за 2022 година.
.
Во Шангај, окупиран од Јапонија, судбината и музиката, зближуваат младич и девојка од различни култури….
.
Во 1940 година, Аји е млада наследничка и сопственичка на поранешен популарен и гламурозен ноќен клуб во Шангај. Ернест е еврејски бегалец што нема пари, протеран е од Германија и бара засолниште во град кој тешко прифаќа странци. Сите негови надежи се изгубени, сè до моментот кога ќе ја сретне Аји. Аји го најмува Ернест да свири клавир во нејзиниот клуб, а нејзиниот пркос кон обичаите, предизвикува сензација. Неговата инстантна слава, клубот на Аји повторно го прави, најжешкото место во Шангај. Потоа сфаќаат дека не споделуваат само страст за џезот ‒ ама нивните разлики изгледаат непремостливи. Притоа Аји е свршена за друг маж. Како што војната ескалира, Аји и Ернест се разделени, а нивната дилема за избор меѓу љубовта и опстанокот станува очајна. Соочени со големи предизвици, следуваат случки што нивните животи ќе ги променат засекогаш. Од гламурозните џез-клубови, до сиромашните улици на градот под опсада, „Последната роза во Шангај“ е безвременска, неверојатна приказна за љубовта и простувањето..
.
„Потресна љубовна приказна на Вејна Даи Рандел. Создава живописна слика за еден помалку познат дел од историјата на Втората светска војна. Книга што не смее да се пропушти!“ ‒ Кејт Квин.
.
„Моќна приказна за врската помеѓу една богата наследничка од Шангај и еден Евреин бегалец… читателите никогаш нема да ја заборават.“ ‒ Пам Џеноф

Цена: 600 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач БАТА ПРЕСС

Report an abuse for product Последната роза во Шангај

Категории: ,
ИСБН: 978-608-253-222-6

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Последната роза во Шангај”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in