120 универзални правила во трговијата

Издавач: ИКОНА | Јазик: Македонски | Година: 2009
Оригинален наслов: 120 златни правила во трговијата | Бр. на страни: 120 | Димензии: 21 см | Корица: мека

Не треба да верувате дека богатството само ќе ви дојде. За да го стекнете вие морате:

Да го поставите претпријатието на здрави основи;
Да располагате со потребниот капитал;
Вредно да работите;

Секогаш да бидете на работа, без чести и долги одмори и отсуства,зашто сопственикот на едно претпријатие мора постојано и лично да врши надзор.

Да имате или насочено образование (кое ќе ви биде од користдоколку го имате), или барем способност да ја разбирате трговската дејност, брзо да одлучувате и да се донесувате правилни одлуки кога што да правите.;

Да бидете уреден, многу уреден;
Да умеете да говорите и да убедувате;
Да бидете многу љубезен и да се грижите да го услужите вашиотмуштерија, па макар и по цена на сосема минимална заработка.

Кон персоналот да бидете тактичен но цврст, потоа правичен идарежлив, зашто добрите помошници треба достојно и да ги наградите;

Без премислување да го отпуштите секој вработен со чија работаили однесување сте незадоволен. Не заборавајте дека лошите работници ги расипуваат добрите и дека еден лош работник, што и да ветува, тешко ќе се поправи ако остане на истото работно место, кај истиот газда, и покрај истите другари; може да се поправи единствено во друга средина;

Најпосле во сé да бидете исправни, да го почитувате дадениот збор и да работите така што да нема сомнеж во вашата чесност;

Цена: 399 ден

1 на залиха

Спореди
Продавач ИКОНА

Report an abuse for product 120 универзални правила во трговијата

Категорија:
ИСБН: 978-9989-168-88-8

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “120 универзални правила во трговијата”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in