Басни – Доситеј Обрадовиќ

Издавач: Детска радост | Јазик: Македонски | Година: 2010
Оригинален наслов: Басни | Бр. на страни: 142 | Димензии: 18x23 | Корица: мека

Збирката на Обрадовиќ содржи голем број класични басни , како :„Застреланиот орел”, „Елен”, „Лавот и човекот”, „ Детето и среќата”, „ Старецот и златото”, итн. Прашањето за изворите на басните на Доситеј Обрадовиќ е сложено и ден- денес, но според некои направени споредби се смета дека басните потекнуваат од басните на Езоп. Во споредба со оригиналните Езопови басни, верзиите што ги пишувал Обрадовиќ се понаративни, побогати со детаљи, поразговорни и со попрактичи поуки. Обрадовиќ остро ги подвекувал поуките во басните и детаљно им ги објаснувал на своите читатели, со желба да ги поучи. Изданието е лектира за втора година средно образование.

Цена: 130 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Просветно Дело АД Скопје

Report an abuse for product Басни – Доситеј Обрадовиќ

Категории: ,
ИСБН: 989PD9100209

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Басни – Доситеј Обрадовиќ”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in