Медеја

Издавач: КСЦ/Полица | Јазик: Македонски | Година: 2017
Оригинален наслов: Medea : Stimmen | Бр. на страни: 194 | Димензии: 21 | Корица: мека

Медеја е една од најозлогласените жени во канонот на грчката трагедија: презрена жена што ги жртвува своите деца пред својот љубоморен бес. Во истоимениотроман, Криста Волф го истражува овој мит, откривајќи жестоко независна жена вплеткана во брутална политичка битка. Медеја, водена од совеста да ја напушти својата корумпирана татковина, пристигнува во Коринт со својот сопруг, херојот Јасон. Тој е добредојден, но таа е означена како аутсајдер – а потоа ја открива ужасната тајна зад правото на власт што го полага кралот. Не сакајќи да ја игнорира ужасната вистина за државата, таа станува закана за кралот и за неговите немилосрдни советници; напуштена од Јасон и претворена во жртвен јарец за јавноста, таа е проколната како вештерка и убиец. Како остар политички набљудувач, Криста Волф ја преобразува оваа древна приказна во изненадувачки релевантен коментар за нашето време.

Цена: 350 ден

9 на залиха

Спореди
Продавач КСЦ/ПОЛИЦА

Report an abuse for product Медеја

Категории: , ,
ИСБН: 978-608-4780-68-7

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Медеја”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in