Чичко Горио

Издавач: Детска радост | Јазик: Македонски | Година: 0
Оригинален наслов: Le père Goriot | Бр. на страни: 0 | Димензии: 0x0 | Корица: мека

Дејството на романот се одвива во Париз и ги прикажува испреплетените животи на два главни лика: старецот Горио и наивниот студент по право, Ежен де Раситњак. Дејството започнува во пансионот на госпоѓата Вокер. Кај неа живеат неколку потстанари, меѓу кои се : младата Викторија Тајфер чиј богат татко не ја признава за ќерка, студентот Ежен де Растињак кој потекнува од осиромашено благородничко семејтво од привинцијата, господинот Вотрен и поранешниот сопственик на фабриката за тестенини, Горио. Тој е човек на околу 70 години, кој веќе неколку години живее во пансионот. Во првите години, тој живее богато и сопственичката на пансионот, госпоѓата Вокер се обидува да го освои, но нејзиниот план пропаѓа. Оттогаш, таа почнува да го мрази господинот Горио, да го оговара и да му прави разни сплетки, а останатите станари го прифаќаат таквиот став кон него и отворено му се потсмеваат и го навредуваат. Истовремено, со текот на времето настапува голема промена и Горио започнува да живее сиромашно и запуштено. Изданието е лектира за четврта година средн образование.

Цена: 320 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Просветно Дело АД Скопје

Report an abuse for product Чичко Горио

Категории: ,
ИСБН: 989PD9100221

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Чичко Горио”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in