Раскази

Издавач: БАТА ПРЕСС | Јазик: Македонски | Година: 2023
Оригинален наслов: Hikâyeler | Бр. на страни: 297 | Димензии: 21 | Корица: мека

Сала на престолот на многу стара, безвременска империја.

На дното на салата, императорот седи на голем престол обложен со скапоцени камења. Долга брада и мустаќи, тешко оружје, оклоп. Десно се наследникот и првиот везир. На левата страна стои вториот везир. Зад Императорот се стражарските војници со мечови на рамениците и штитови во рацете. На левата страна е магионичарот во пред огништето крај вратата. Со својата долга наметка и капа, фрла нешто во огништето правејќи многу мистериозни движења и читајќи молитви. На ѕидовите на салата идоли од злато, сребро и бакар. На нив фигури слични на амајлија направени од форми, маски кои се смеат со страшни насмевки, оружје, оклопи, глави на диви животни убиени на лов. Во пламенот што се издигнува во огништето, сите овие нешта, накитот на престолот, големината на луѓето во собата и украсите во нивните раце, се палат и се гасат со чуден сјај.

Лицето на Императорот е бледо. Груби, и застрашувачки во исто време, неговите очи сјаат со застрашувачки сјај потсетувајќи на скапоцените камења на неговиот оклоп и престол. Кај сите постои очекуван страв и вознемиреност од нешто непознато. Па сите како да сакаат да ги држат срцата под своите оклопи и не можат.

Цена: 450 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач БАТА ПРЕСС

Report an abuse for product Раскази

Категорија:
ИСБН: 978-608-253-233-2

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Раскази”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in