Карбид

Издавач: Издавачка куќа Муза | Јазик: Македонски | Година: 2023
Оригинален наслов: Карбид | Бр. на страни: 262 | Димензии: 13X20 | Корица: /

Дејството во овој авантуристички роман е сместено во жешкото лето 2015 година, кога група ентузијасти одлучуваат да изградат фонтана во чест на „обединувањето со Европа“. За што навистина им треба фонтаната, што се крие во нејзината позадина и што ќе се крие под неа, за колку пари може да се купат човечки органи и како сѐ може да се заработи на унгарската, романската и словачката граница – дознаваме низ духовит оптимизам и префинет песимизам. Затоа што дури и „нашите свештеници ќе одржуваат богослужби во храмовите молејќи се да не се укинат границите. Оти ако ни ги укинат, ќе исчезне и смислата на шверцот, па сите ние овде ќе пцовисаме од глад.“

Цена: 370 ден

30 на залиха

Спореди

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Карбид”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in