Мелита

Издавач: Ѓурѓа | Јазик: Македонски | Година: 2023
Оригинален наслов: Melita | Бр. на страни: 436 | Димензии: 20 | Корица: /

Мелита е првиот општествено-социјален роман во хрватската книжевност. Се зборува за современите општествени настани, падот на аристократијата и лицемерието на високото општество во Загреб. Романот ја следи судбината на една жена припадничка на тоа општество, која завршува со пропаст и ментално растројство. Навидум благородна, срдечна и морална, таа е сè освен тоа. Всушност, таа е само добра актерка и голема заводничка, која поради неможноста да ги контролира своите страсти и нагони истовремено психички уништува многу други ликови во романот, каде мајсторски се испреплетени љубовта, емоциите, лицемерието, надежта и копнежот.

Цена: 500 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач Ѓурѓа

Report an abuse for product Мелита

Категории: ,
ИСБН: 978-608-201-504-0

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Мелита”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in